Freze Nedir?

freze makinesi

Freze nedir?

Freze 19. yüzyılın sonlarında icat edilmiş, endüstriyel talaşlı imalatta kullanılan bir çeşit takım tezgâhıdır. Frezelerin çalışma prensibi, kendi ekseni çevresinde dönen bir kesici takım vasıtasıyla iş parçasından talaş kaldırarak şekillendirme (delme, yüzey işleme, azdırma, vb.) yapan makinelerdir. Günümüzde özellikle metallerden imalat yapılan her firmada freze görmek mümkündür. Yeni teknolojiler sayesinde artık frezelerle, bilgisayarlar ve özel bilgisayar programları (CAD-CAM) yardımıyla tamamen otomatik olarak imalat yapılabilmektedir.

Frezeleme nedir?

Frezeleme,kesme hareketi takımın kendi etrafında dönmesi ve parçanın ilerleme hareketi yapması ile gerçekleşen bir işlemdir. Frezeleme,takım çevresindeki dişler yardımıyla gerçekleşir. Frezeler işleme yöntemi bakımından çevresel ve alın olmak üzere ikiye ayrılır.

Çevresel frezelemede talaş, takımın çevresinde bulunan dişlerin ,alın frezelemede ise takımın alın yüzeyindeki dişler tarafından kaldırılır. Frezeler takımın bağlandığı mile göre adlandırılır. Milin konumu yatay olan frezeler;yatay freze,dikey olana; dikey freze denir. Ayrıca hem yatay, hem de dikey çalışan frezelere universal tezgah adı verilir.

Freze takımları hız çeliğinden yapılmış yekpare ve sert metalden yapılan uçlu olabilirler. Yekpare takımlar değiştirilemezken, uçlu frezeler değiştirilebilir. Frezelerdeki önemli bir konuda diş sayısıdır. Diş sayısı malzemeye göre seçilir.Yumuşak malzemelerde büyük talaş kaldırılır ve diş sayısının az dişler arası boşluğun fazla olması gerekir. Sert malzemelerde ise diş sayısı fazla ve dişler arası boşluğun az olması gerekir.

Bir Cevap Yazın